Historia
Budynek szkolny lata 50. Lata 90.
Początki szkolnictwa artystycznego w Lęborku sięgają 1948 roku, kiedy to powstała Miejska Szkoła Muzyczna z siedzibą przy ul. Młynarskiej 14 (obecnie Muzeum). Działalność szkoły była bardzo skromna, a główną przyczyną był brak dostatecznych dotacji, zaś mało zamożne społeczeństwo nie było w stanie świadczyć na naukę dzieci w odpowiedniej wysokości.. Rok później powstało Społeczne Ognisko Muzyczne kierowane przez Józefa Mularczyka. Niestety prosperowało ono bardzo słabo i osiągało nikłe rezultaty. Władze miejskie rozpoczęły więc starania o utworzenie nowej, lepiej działającej placówki.
1 września 1951 roku do Lęborka przeniesiona została Państwowa Szkoła Muzyczna z Wejherowa. Obowiązki dyrektora w nowej szkole objął Józef Mularczyk.
Pierwszy rok nauki przebiegał w dość ciężkich warunkach, z powodu trudnego muzycznie środowiska i braku tradycji nowopowstałej placówki. Do tego doszło jeszcze niezadowolenie nauczycieli, którzy musieli obecnie dojeżdżać z Wejherowa.
W następnych latach nastąpiły liczne zmiany kadry nauczycielskiej, co odbiło się na racy szkoły. Ponieważ placówka nie była w stanie realizować programu Państwowej Szkoły Muzycznej przemianowano ją w 1955 roku w Państwowe Ognisko Artystyczne z działem muzycznym, plastycznym i baletowym. Stanowisko dyrektora objął Mieczysław Michalski. Dzięki niespożytej energii i pracowitości dyrektora oraz kadry pedagogicznej ognisko osiągało wyniki przerastające normalny poziom tego typy placówki. W 1971 roku dział muzyczny Państwowego Ogniska Artystycznego został przekształcony w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia.
Rok szkolny 1952/1953 Rok szkolny 1985/1986
W latach 1977 - 78 przeprowadzony został kapitalny remont i modernizacja budynku. Od czasu oddania do użytku budynku szkolnego stał się on centrum życia muzycznego Lęborka. W sali koncertowej odbywają się co-miesięczne koncerty symfoniczne i kameralne, audycje umuzykalniające dla przedszkoli oraz koncerty w wykonaniu uczniów szkoły.
W roku szkolnym 1980/1981 dużym ożywieniem dla życia muzycznego Lęborka stały się cykliczne koncerty Słupskiej Orkiestry Kameralnej.
Z dniem 31 sierpnia 1982 roku dyrektor szkoły Mieczysław Michalski przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Jego miejsce zajęła Aurelia Wekezer. Po roku jednak Michalski wrócił, aby pokierować szkołą. 1 września 1985 roku ostatecznie przeszedł na emeryturę, a stanowisko dyrektora objął Wojciech Siedlik.
W 1996 roku, z okazji jubileuszu 45 - lecia szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą osobę Mieczysława Michalskiego. W maju 2000 roku Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na patrona szkoły. Został nim Mieczysław Michalski.
1 października 2001 roku odbyła się uroczystość nadania szkole Jego imienia. Rok później w czerwcu 2002 roku szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez władze samorządowe, mieszkańców miasta oraz społeczność szkolną.
W roku 2011 z okazji 60-lecia działalności powstał hymn szkoły napisany przez nauczycielki szkoły Bognę Sujkowską (słowa)
i Magdalenę Kreft (muzyka).
Rok szkolny 2018/2019 to okres prac związanych z termomodernizacją obiektu szkolnego.